Teraz jest 14 gru 2018, o 21:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 mar 2014, o 10:22 
Dużo pisze

Tak sobie przeglądam edity mojego ulubionego rolkarza Grega Mirzoyana i się zastanawiam na tym dlaczego tak dużo rolkarzy FSK bron się przed aggressivem.

Rolkarze jeżdżący po mieście w rolkach FSK często uczą się skakać np. ze schodów. Próbują wtedy robić jakieś podstawowe obroty czy graby - które nie okłamujmy się są typowo trikami agresywnymi.

360 ze schodów wykonane z podstawowym grabem jakim jest Safety jak np. tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=rQ_7pD0T8Sw

Jest:
- dużo bardziej stylowa
- dużo bardziej bezpieczna

Niż wymuszone na siłę 360 z "nożyczami" ala Greg Mirzoyan czy też ulubiony grab rolkarzy FSK tzw. method z kopnięciem własnego tyłka piętami. Czy też np skoki z wysokości z lądowaniem przodem...

I moje pytanie brzmi:
Dlaczego rolkarze FSK uczą się niebezpiecznych, niestylowych i kompletnie niepraktycznych skoków skoro przez ponad 20 lat istnienia jazdy agresywnej na rolkach zostało opracowane większość skoków z różnymi grabami i obrotami, które sprawdzają się przy skokach nawet z 20-30 schodów:
https://www.youtube.com/watch?v=IyzJoZKGTlM
https://www.youtube.com/watch?v=d-VIJjf0Vho

Rozumiem, ze FSK różni się od aggressive'u i popieram wspieranie osobnej "subkultury" opartej na nieco innym podejściu do jazdy na rolkach. Ale skoro rolkarze agresywni zaczęli korzystać z tego co najlepsze z FSK, czyli duże kółka i prędkość, to dlaczego FSK tak się broni przed wypływami aggressivu i próbuje wymyślić swój sposób na rzeczy, które zostały już dawno opracowane i przetestowane?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 11 mar 2014, o 12:18 
Użytkownik

Moim zdaniem taki sposób wykonywania ewolucji przez rolkarzy FSK wynika z braku świadomości co do tego co jest stylowe a co nie jak i z braku umiejętności.

Ludzie lądują przodem bo boją się zrobić to tyłem i nie wiedzą że jest to bezpieczniejsze i przy dobrym opanowaniu łatwiejsze, robią 360 z prostymi nogami w powietrzu bo nie są jeszcze w stanie wykonać tego w inny sposób który często jest łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Ostatnio dużo czasu spędzam właśnie nad 360 i wiem że samo podciągnięcie nóg i chociaż próba złapania graba potrafi ułatwić sprawę i sprawić że upadek nie będzie bardzo niebezpieczny, a inspiracji szukam nie gdzie indziej jak u rolkarzy jeżdżących agressive. Dlatego też jestem zdania że FSK powinien czerpać to co najlepsze z innych stylów jazdy a że styl ten jest jeszcze dosyć młody ma czas żeby się ukształtować. a co do Grega to myślę ze taki jego luźny niechlujny styl i już faceta nie ma co się czepiać, każdy sam powinien wykonać dany trick w jego stylu jak i agresywnie a potem odpowiedzieć sobie na pytanie "co mi bardziej odpowiada?" "co jest bardziej stylowe i bezpieczne?"

PostNapisane: 11 mar 2014, o 14:19 
Site Admin

Eh miałem nie pisać, ale co tam....

Zacznijmy w ogóle od terminu ROLKARZ FSK.
Według mnie 99% z nas próbuje jeździć freeskate, ale sam nie nazwałbym się stu procentowym freeskaterem w pełnym znaczeniu tego słowa.
Ja wiem definicja fsk, wolność, dowolność stylu, nieszufladkowanie, każdy ma też prawo nazywać się jak chce, ale dla mnie większość raczkuje.

Ale przyjdzie taki Pawione i powie: co to jest? jak ty skaczesz? jak lądujesz? i ma racje !
Bo większość z nas cały czas uczy się płynnego poruszania na rolkach, technicznej jazdy.

Więc oceniając pewną nieudolność ludzi oceniasz nie freeskaterów tylko ludzi zafascynowanych taką jazdą, którzy dopiero się uczą, możliwe, że w życiu nie osiągną jakiegoś tam poziomu czy to ze względu na wiek czy talent, lub inne czynniki.

Przedstawię to jeszcze lepiej na przykładzie.
Jestem w stanie pocisnąć nieudolnego i słabego soul grinda na murku, wtedy możesz patrząc na mnie stwierdzić, jacy ci rolkarze agresywni są hujowi, nie potrafią dobrze grindować powinni się wzorować na prosach.

Nie powiesz tak w tym przypadku bo znasz swoich ziomków, jest ekipa która dobrze się zna, dobrze jeździ a ci "nowi"
(uczących się agresivu, którzy teraz przez mode w wieku 18-20pare lat chcą tego spróbować)
To dla ciebie sprawa marginalna, z poza subkultury, jedynie zafascynowana chwilowo tym sportem.

W FSK te proporcje są inne, większość jest słabszych riderów bo to dyscyplina młoda u nas, ludzie się dopiero uczą. Aggressive zaczął się u nas w latach 90tych, a FSK, tka naprawdę teraz !

Co do Grega, warto pooglądać innych freeskaterów nie jest jedyny na świecie, we Francji masz tony lepszych od niego, wystarczy tylko poszukać i jest się na kim wzorować.
Problem w tym, że Greg cały czas jest medialnie aktywny i rzuca się w oczy. Ale to już nie mój problem tylko innych brandów rolkowych, że nie stać ich na równie dobrego rolkarza freeskate (takiego, który jeździ fsk, nie tylko do editu odstawić pokaz trików, tylko cały czas miasto, zdjęcia, itp. takiego, który po prostu żyje freeskatingiem).

Pierwszy z brzegu przykład ekipa Jumperz 340, w huj stylówa przy takich obrotach, wysokości takie lądowania !

https://www.youtube.com/watch?v=f-JwzyWFhRE (część ze skokami, cześć z grindami wiem, że jacyś prosi agro byli częściowo...)

https://www.youtube.com/watch?v=7NRh9DAPwnc

A Stephane Zuber to też słabe techniczne lądowania?! Dosłownie rozpierdala stylem wybicia i lądowania ! A jest to FREESKATER
http://vimeo.com/6329404

Ja osobiście przed niczym się nie bronie, robię to co lubię i tyle.
Jak masz zajawke zawsze można zrobić warsztaty ze skakania i techniki, takie z prawdziwego zdarzenia, nie jako dodatek do imprezy slalomowej.

PostNapisane: 11 mar 2014, o 14:42 
Dużo pisze

Przem ek zgadzam się ze wszystkim tym co napisałeś.

Każdy kiedyś zaczynał i chyba nikt nie może mi zarzucić tego, że nie wspieram osób stawiających swoje pierwsze kroki - zupełnie nie o tym jest ten post.

Spytałem tylko dlaczego część rolkarzy FSK stara się odciąć od aggressivu wykonując triki agresywne. Kilka przykładów z mojego życia rolkowego:

1. Jestem na bowl'u, na którym jeżdżę z gościem na rolkach Metropolis i widzę, że biedny próbuje zrobić soul'a. Pytam czy nie łatwiej mu będzie kupić sobie rolki do PB bo na tych nie bardzo się da. Odpowiedź: Nie, bo ja jestem rolkarzem FSK a nie aggressive.

2. Prowadzę warsztaty i patrzę jak gruba rolkarzy FSK skacze ze skoczni kopiąc się piętami w tyłek. Podchodzę i pytam co będzie jak w powietrzu coś pójdzie nie tak - chwila zastanowienia i odpowiedź: no gleba na kolana i na twarz. Więc pytam czy nie chcą się nauczyć mute albo safety bo wtedy nogi są z przodu i w przypadku upadku spada się na tyłek - bezpieczniej. Odpowiedź: my nie jesteśmy rolkarzami agresywnymi

3. Widzę osobę na PB która próbuje się nauczyć royale, podjeżdżam i zagaduje czy nie byłoby jej łatwiej nauczyć się najpierw na aggressive bo na PB jest bardzo trudno - nie jest rolkarzem aggressive

4. Widzę jak chłopaki na warsztatach katują kilka schodów i skaczą z nich do przodu z nożycami zabijając swoje kolana i pięty (w między czasie rozkminiając kilka dni jakie shockabsorbery założyć). Podjeżdzam i pytam czy nie próbowali się nauczyć 180 bo wtedy ląduje się tyłem palce->pięta i jest znacznie łatwiej i bezpieczniej. Odpowiedź: ja się nie znam bo Greg tak skacze to tak musi być.

Wracając do twojej wypowiedzi:

Cytuj:
Według mnie 99% z nas próbuje jeździć freeskate, ale sam nie nazwałbym się stu procentowym freeskaterem w pełnym znaczeniu tego słowa.
Ja wiem definicja fsk, wolność, dowolność stylu, nieszufladkowanie, każdy ma też prawo nazywać się jak chce, ale dla mnie większość raczkuje.

Ale przyjdzie taki Pawione i powie: co to jest? jak ty skaczesz? jak lądujesz? i ma racje !
Bo większość z nas cały czas uczy się płynnego poruszania na rolkach, technicznej jazdy.

Przychodzę i mówię: czy nie chcielibyście się nauczyć skakać bezpiecznie i stylowo - nie krytykuje. Niestety często dostaję odpowiedź, że to FSK a nie aggressive i się nie znam - stąd też moje pytanie.

Cytuj:
Więc oceniając pewną nieudolność ludzi oceniasz nie freeskaterów tylko ludzi zafascynowanych taką jazdą, którzy dopiero się uczą, możliwe, że w życiu nie osiągną jakiegoś tam poziomu czy to ze względu na wiek czy talent, lub inne czynniki.

Sam nie jestem super dobrym rolkarzem i pewnie już nigdy lepszy nie będę. Ale uczyłem się jeździć po kolei, od podstaw, od kolegów, którzy znali się lepiej i do tego zmierzam. Jeśli ktoś sprawia pierwsze kroki i chce się nauczyć skakać to niech nauczy się skakać poprawnie, bezpiecznie, stylowo - mimo iż to jest aggressive.

Cytuj:
Jestem w stanie pocisnąć nieudolnego i słabego soul grinda na murku, wtedy możesz patrząc na mnie stwierdzić, jacy ci rolkarze agresywni są hujowi, nie potrafią dobrze grindować powinni się wzorować na prosach.

Nie powiesz tak w tym przypadku bo znasz swoich ziomków, jest ekipa która dobrze się zna, dobrze jeździ a ci "nowi"
(uczących się agresivu, którzy teraz przez mode w wieku 18-20pare lat chcą tego spróbować)
To dla ciebie sprawa marginalna, z poza subkultury, jedynie zafascynowana chwilowo tym sportem.

Poniosły Cię emocję. Ile razy jestem na PTG i widzę, że ktoś próbuje jakiś trik, który dobrze umiem i wiem co trzeba zrobić aby go wykonać poprawnie - podchodzą i staram się pomóc. Różnica jest taka, że ta osoba bierze moje rady pod uwagę. W przypadku FSK vs Aggressive nie zawsze.

Cytuj:
W FSK te proporcje są inne, większość jest słabszych riderów bo to dyscyplina młoda u nas, ludzie się dopiero uczą. Aggressive zaczął się u nas w latach 90tych, a FSK, tka naprawdę teraz !

Dokładnie - tym bardziej jeśli ktoś jeżdżący FSK chce się nauczyć skakać powinien brać przykład z tych co robią to poprawnie i dobrze.

Cytuj:
A Stephane Zuber to też słabe techniczne lądowania?! Dosłownie rozpierdala stylem wybicia i lądowania ! A jest to FREESKATER

Jak ja bym chciał, żęby to on był PRO dla RB zamiast GREGA !:)

Cytuj:
Ja osobiście przed niczym się nie bronie, robię to co lubię i tyle.
Jak masz zajawke zawsze można zrobić warsztaty ze skakania i techniki, takie z prawdziwego zdarzenia, nie jako dodatek do imprezy slalomowej.

Nie podlizując się nikomu, Ciebie często podaję jako przykład dobrego rolkarza - nie tylko pod względem umiejętności, ale otwartego umysłu. Tak jak Suwi, Wodzu czy dziewczyny z FSK. Każdy z nich potrafi zrobić soula, czasem ogląda edity FSK i aggressive - mają poczucie, że nie tylko slalom na tym świecie istnieje - a jak chcą się nauczyć jeździć w bowlu czy skakać na funboxie proszą o pomoc rolkarzy agresywnych.

Nikogo nie oceniam pod względem poziomu jazdy czy zajawki. Ważne aby każdy robił to co sprawia mu przyjemność. Moja wewnętrzna "rozkmina" tyczy się usilnej walki FSK z aggressive w kręgu pewnych osób gdzie tak naprawdę te dyscypliny się zaczynają bardzo ze sobą zlewać. Skoro PB powstał dzięki FSK, to dlaczego rolkarze FSK nie mieli by uczyć się skakać jak agresywni - chociażby dla własnego bezpieczeństwa.

I w żadnym wypadku jak widzę kogoś kto nieudolnie skacze na rolkach FSK nie myślę sobie: ale gość jest słaby. Podjeżdżam i staram się pomóc - ale jak ktoś mi wtedy mówi, że on będzie robił tak a nie inaczej bo jest rolkarzem FSk a nie aggressve to wtedy sobie myślę krzyż na drogę drogi Panie...

PostNapisane: 11 mar 2014, o 15:47 
Site Admin

No może nie dokładnie na temat ale w mojej wypowiedzi jest zawarta odpowiedź na twoje pytania ;)
Przynajmniej powiedziałem wszystko co myślę na ten temat.

Jedna sprawa mnie tylko zastanawia, ci "freeskaterzy" co to się nie chcą uczyć i nie słuchają.... wszyscy których znam zawsze są chętni do nauki czegoś albo pomocy jak jeździmy, na dziwnych ludzi trafiasz :)

PostNapisane: 11 mar 2014, o 15:59 
Użytkownik

Ja uwielbiam skoki. Jednak chyba już jestem za stary i zbyt dużo kalkuluję, więc ich nauka idzie jak po grudzie i przełamanie się przed zrobieniem czegoś bardziej ryzykownego trwa dość długo. Nie zmienia to jednak faktu, że chciałbym się nauczyć skakać bezpiecznie i stylowo. Niesamowitą frajdę sprawia mi oglądanie Marka Dońca na PTG i jego skoki przez głowę, uwielbiam edity CJ'a czy Mathieu Ledoux i styl w jakim skaczą. Powiem szczerze, że nie chce mi się wierzyć, że ktoś woli skakać pokracznie niż nauczyć się skakać z fajną stylówą.
Dla mnie właśnie FSK to czerpanie z innych dyscyplin rolkowych tego co nam pasuje. Mnie nie jarają murki, rurki i nawet nie próbuję się tego uczyć, ale jak ktoś chce proszę bardzo. Nie będę miał nikomu za złe i nie będę mówił, że to już agresywna jazda. Ktoś może powiedzieć, że mam zamkniętą głowę, ale mnie grindy jakoś nie kręcą i już. Nie zmienia to faktu, że skoki w wersji aggro chętnie bym widział u jeżdżących po mieście a i sam chciałbym coś więcej ogarnąć w tym temacie. Mam nadzieję, że głowa i psycha pozwolą jeszcze się w tym kierunku rozwinąć.

Pawione może jest to jakiś pomysł, żeby takie warsztaty, pod kątem bezpiecznego i stylowego skakania, zorganizować, tak aby był to jakiś większy punkt programu choćby cyklu I Love Rolki?
Ja nigdy się nie czułem jakbym pozjadał wszystkie rozumy i chętnie przyjmuję rady od ludzi. Nie wszystkie mi podchodzą i je wykorzystuję ale warto dowiedzieć się więcej i skorzystać. Podejrzewam, że takich ludzi jest więcej.

PostNapisane: 11 mar 2014, o 16:07 
Dużo pisze

I Love Rolki z warsztatami bezpiecznego skakania będą - miały być ostatnio w Chorzowie, ale Piotrek Combrzyńśki się rozchorował :(

PostNapisane: 11 mar 2014, o 17:02 
Site Admin

No dobra Najtmer, ale po czyjej jesteś stronie ? :P Mojej czy Tomka?

PostNapisane: 11 mar 2014, o 17:42 
Użytkownik

pawione napisał(a):
I Love Rolki z warsztatami bezpiecznego skakania będą - miały być ostatnio w Chorzowie, ale Piotrek Combrzyńśki się rozchorował :(

No to byłby wypas, gdyby to doszło do skutku, ale jako taki duży punkt programu!!!

przem ek napisał(a):
No dobra Najtmer, ale po czyjej jesteś stronie ? :P Mojej czy Tomka?

Przemo, chyba po żadnej.

Myślę, że ta jak i dyskusja o stylu ubierania skończy się w tym samym momencie, w tym samym miejscu. Ludzie, którzy identyfikują się z FSK nie są środowiskiem jednorodnym, każdemu odpowiada co innego. Nie ma tak jak w Agresive odpowiedniego wykonania jakiegoś skoku, każdy to robi na swoją modłę. I dla mnie to jest fajne. Bo mnie się podoba sposób skakania rolkarzy agresywnych, ale komuś innemu może nie, może jest mu wygodniej skakać po swojemu. Czy to fajnie wygląda? Pewnie nie zawsze. Czy jest to bezpieczne? Pewnie nie do końca, ale jeśli komuś sprawia to fun to niech się bawi, niech skacze tak jak mu się podoba.
Ja się nie spotkałem z nikim, kto by powiedział, że nie będzie skakał tak i tak bo to już nie FSK. Raczej ludzie oglądają filmiki, edity i chcą aby ta ich jazda miała jakiś fajny styl. Może kiedy tych editów FSK będzie więcej, może wtedy wykształci się jakiś wzór, jakiś szablon, ale to chyba mało prawdopodobne. Wystarczy postawić obok siebie Grega i edit Seby z Indii - tu i tu FSK, ale jakże inaczej pojechane, jakże inny styl. Oba mi się podobają :D

PostNapisane: 11 mar 2014, o 17:56 
Stały bywalec

Tomaszu, naprawdę współczuję doświadczeń z takimi zakutymi łbami ;)

Takie jednostki/grupy nie jest problem freeskaterów, tylko homo sapiens sapiens jako całości. W każdej dziedzinie życia znajdą się jacyś uwstecznieni umysłowo - ludzie którzy mają swoje "prawdy" i jeżeli fakty im przeczą, tym gorzej dla faktów. Chodzą więc po świecie osobnicy zrzeszeni wokół stron w stylu http://theflatearthsociety.org/forum/, a także jeżdżą po nim rolkarze którzy wolą robić coś po swojemu, w gorzej wyglądający i mniej bezpieczny sposób.

Nie prostuj niczego na siłę. Jak jeden z drugim rozwali sobie kolano czy czerep, to w końcu zaczną słuchać rad.

Uczepiłeś się tego Grega :D

Chłop jeździ jak jeździ, ok. Jak oglądałem niemal wyłącznie edity z jego udziałem, to nie dostrzegałem żadnych niedociągnięć - brak wiedzy i ignorancja, proste. Do wielu osób jego styl przemawia bo jest bardzo lekki w odbiorze i atrakcyjnie pokazany. Ale nie czarujmy się, nie dostał pro-modelu za bycie najlepszym freeskaterem świata - bo nim zwyczajnie nie jest. Dostał pro-model bo jest medialny, rozpoznawalny, lubiany, ma charyzmę i dobrze promuje markę swoją aktywnością filmową. Ale laicy o tym nie wiedzą i to "laicy" często woleli zapłacić więcej za Fusion GM niż kupić tańsze, a identyczne (no, jak ktoś woli klamrę 45 stopni to nawet lepsze) Fusion 84, byleby mieć rolkę z sygnaturą Grega. Nie dziw się, że ludzie którzy nie mają punktu odniesienia, chcą jeździć jak on.

Może i więcej osób chciałoby czerpać z aggressive, a nie z editów Grega, gdyby inne firmy produkujące rolki fsk bardziej się poczuwały do promocji tej gałęzi rolkarstwa. Powerslide fajnie ruszyli z promocją PB, ale freeride'owego czy nawet powerbladingowego teamu nie mają, ludzie nie mają się na kim wzorować z tej strony. A przecież PS mają tylu świetnych ludzi, kilka solidnych editów fsk w roku by nie zaszkodziło. Seba - firma która niby żyje z fsk i produkuje bodajże najpopularniejsze (mniejsza o to, czy słusznie) rolki dedykowane do freeride też nie dostarcza wzorów, ciągle ciśnie slalom. Ludzie mawiają że ludzie z Seba jeżdżą fsk zajebiście, ale co z tego, skoro nigdy tego nie pokazują.

A dla freeskatera którego nie jarają grindy, oglądanie editów aggressive i podpatrywanie jak skaczą fachowcy jest nudne, bo te skoki są zazwyczaj przeplatane masą grindów właśnie. Inna sprawa też, że w dzisiejszych czasach edity kręci każdy i jego mama, więc osobie która szuka czegoś na youtube, vimeo czy rollernews ciężko przefiltrować produkcje warte zobaczenia od tych słabych.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1