Teraz jest 15 sie 2018, o 03:09

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 mar 2014, o 00:58 
Site Admin

Sezon powoli się rozkręca, za niedługo pierwsza w sezonie impreza downhillowa a ja zauważyłem coś bardzo ciekawego.
Oczywiście wszystkie filmy DH Inline mam w małym palcu, oglądałem setki razy, ostatnio tez oglądam sporo fotek Longboardzistów uprawiających ta piękna dyscyplinę i zauważyłem pewna różnice w ubiorze.

Rolkarz DH, i mówię tu o światowej czołówce Francja/Niemcy/Szwajcaria, którzy zapierdalają często ponad 100km/h, 99% tych ludzi jeździ w Buzerach/Zbrojach+ twarde ochraniacze na koana/piszczele, czyli ochraniacze miękkie w połączeniu z twardymi ślizgaczami a na to coś obcisłego ewentualnie tiszert.

http://vimeo.com/84148522

Według mnie to bardzo mądre używanie takich ochraniaczy, po pierwsze taki ubiór zapewnia w miarę dużą swobodę ruchu, po drugie nie jest aż tak ciężko w takim stroju, i po trzecie,twarde ochraniacze chronią przy pierwszym solidnym uderzeniu, miękka część pochłania resztę no i sam ślizg również neutralizowany twardym.

Longboadzista ubrany jest zupełnie inaczej, zauważyłem że przeważająca liczba osób używa kombinezonów motocyklowych ze skóry, wiem że skóra to super sprawa, sam posiadam na razie tylko kurtką na moto.
Jednak używanie tego typu ubiór bez ochraniaczy jest bez sensowne, wiem że ochraniacze w takiej skórze krepują, i wszystko to sporo waży ale chodzi tu o bezpieczeństwo a nie o szpan.

http://vimeo.com/67877180

Wiem sporo z tych osób może mieć lekkie gleby, ślizg i skóra ochroni ale przy każdym upadku w 99% jest jakieś uderzenie, większe lub mniejsze.
to tak jak by kupić kombinezon na moto, za kilka tysięcy, z atestowanymi ochraniaczami i powyjmować je wszystkie, nie każdy musi latać po 200-300km/h, dajmy na to że jeździ te 80-100km/h jak lonboardzista.
Wypadki się zdarzają, może ktoś wyskoczyć, można zaliczyć barierkę wymieniać można by długo, każdy ma wyobraźnie i wie co może się stać.

Podejrzewam że moda na kombinezon bez ochraniaczy pochodzi z dyscypliny street luge, tam zawodnik leży parę cm nad asfaltem i rzeczywiście wywrotki nie są tka spektakularne jak na desce czy rolkach.
Również rolkarze DH w USA też śmigają w kombinezonach, longboardziści pewnie też, to i u naszych kolegów po fachu się przyjęło.

Jeśli zdecyduje się zabrać na wyścig kurtkę to na pewno nie wyjmę z niej ochraniaczy barków, łokci i kręgosłupa.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 29 mar 2014, o 15:52 
Dużo pisze

Trochę już jeździłem z longboardzistami w warunkach wyścigowych i treningowych i nie do końca się z Tobą zgodzę.

Charakterystyka upadku na lognboardzie jest zwykle inna niż na rolkach. Najbardziej narażeni na upadek są podczas wykonywania slide'ów i w tym momencie ciało mają przy ziemi ze sliderami rękawic na asfalcie. Jak coś pójdzie nie po ich myśli to z reguły kończy się ślizgiem po ziemi. Możliwy jest też upaded przez uślizg deski na zakręcie z za dużą prędkością - też bez upadku z dużej wysokości. Zatem motocyklowy kombinezon bardzo im się przydaje, ponieważ dobrze chroni tyłek i uda przed otarciami, a na te są najbardziej narażeni. Dodatkowo jak nic nie lata to aerodynamika jest lepsza.

Jeździłem już z wieloma ludźmi na longboardach i muszę powiedzieć, że w warunkach treningowych skóry nie idą w ruch masowo (mniej niż połowa, mam dowody fotograficzne z ekipami z kilku miast) a jednak większość używa sporo ochraniaczy, rzadko zdają się na samą skórę, chyba że ona posiada wbudowaną ochronę. Oczywiście bywają wyjątki, ale muszę stwierdzić, że kultura ochrony ciała wśród longboardzistów a już w szczególności nawyk używania kasków jest znacznie powszechniejszy niż w naszym środowisku. Oni bez choćby orzecha na głowie nie jadą z żadnej górki a jak jest coś szybszego to wszyscy mają fullface'y. Jak na lince za samochodem się wciągałem na górę po zjeździe to się dziwili, że robię to ze zdjętym kaskiem a przy wciąganiu ledwie po 40 km/h się jechało.

Widziałem też już wiele upadków longboardzistów i myślę, że większość z tych, którzy się zajmują downhillem ma głowę na karku i zachowują się racjonalnie w trakcie wspólnych zjazdów a użyte środki ochrony są zwykle adekwatne do zagrożeń na trasie.

Na pewno jest tam jakiś element mody jak i w rolkowym środowisku. Pewnie zdarzają się słabi zawodnicy w super skórach podkręcający w ten sposób swój image bycia PRO. Dobrą dechę do wygrywania zawodów można mieć już za tysia, więc kask i skóra może poprawić image. Nie zaobserwowałem, może ze względu na to, że tylko raz byłem na większej imprezie, żeby w widoczny sposób oceniali się nawzajem po sprzęcie. Większość skór pochodzi z odzysku po motocyklistach i nie są tak drogie jak się wydaje, kupuje się je za kilkaset złotych na dojechanie. Pewnie połowa lepiej wysprzętowanych i ubranych ludzi to są zawodnicy sponsorowani przez sklepy i producentów, tam jest to widocznie powszechniejsze niż w środowiskach rolkowych, sklepy i producenci współpracują ze sporą ilością zawodników. W środowisku rolkarzy też są ludzie raczkujący w super ciuchach i rolkach za blisko dwa tysie, więc nie demonizowałbym aż tak bardzo. Ludzie, z którymi miałem okazję jeździć są wporzo i im więcej z nimi jeżdżę i rozmawiam tym więcej dostrzegam podobieństw w DH obu dziedzin niż różnic. To właściwie to samo: te same kłopoty z techniką jazdy (dla nich nauka slide'ów to też nie są rurki z kremem), sprzętem, prędkości bardzo podobne, itd.

Jeszcze się odniosę do tej aerodynamiki. W zawodach na longach trasy są zazwyczaj mniej nachylone niż w zawodach na rolkach, dlatego to mocno zyskuje na znaczeniu. W zawodach rolkowych trasa jest ostra, ma mocne zakręty i wygrywa ten, kto jest lepszy w jak najpóźniejszym redukowaniu prędkości z dużą precyzją i pokonuje zakręt idealnie. W zawodach longowych jest nieco inaczej, dużo opiera się właśnie na umiejętnym złożeniu ciała, aerodynamice i dobieraniu trajektorii, hamowania są rzadsze i nie dotyczą wszystkich tras.

Pierwszy lepszy przykład, jak wyglądają jazdy na nie za ciężkiej trasie. Jak widać większość ma zabezpieczone kolana plastikiem, kaski mają wszyscy, jak ktoś nie ma widocznych ochraniaczy, to zwykle ma pod spodniami coś w stylu g-forms lub podobne (i na tyłku i na kolanach): https://www.facebook.com/long.lca/photo ... =3&theater

Ostatnio edytowano 29 mar 2014, o 17:40 przez Piniu, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 29 mar 2014, o 16:06 
Użytkownik

A co Wy z ochraniaczy używacie? Crash pants, zbroję czy raczej ochraniacz żółw + ochraniacze na dłonie i łokcie?

PostNapisane: 29 mar 2014, o 16:26 
Dużo pisze

Ja mam zbroję rowerową z żółwiem 661, nadgarstki (wymienię na rękawice longboardowe lub motocyklowe z przeróbką polegającą na dodaniu longowych sliderów), kask fullface (też rowerowy 661), kolana do jazdy agresywnej USD z dużymi plastikami, szorty Hillbilly, najczęściej jakaś bluza i jeansy, ale kombinezon motocyklowy kiedyś chyba też kupię. Podobnego zestawu używa Marcin, inni na razie się nie wkręcili w DH - slide'ów się zaczęli uczyć, więc mam nadzieję, że to kwestia czasu.

PostNapisane: 29 mar 2014, o 18:30 
Site Admin

Kask integralny/rowerowy DH obecnie, twarde ochraniacze kolana(duże)+łokcie, rękawice motocyklowe(skóra+carbon), crash pantsy, ochraniacze na piszczele z rolek agresywnych (chronią tez boki nóg), zbroje mam w planach motocyklową zakupić.

Piniu przyznam ci że też masz rację ale ja to mimo wszystko jako mode postrzegam.
Druga sprawa, wierze że rzeczywiście mają upadki przy slidowaniu w większości, bo pozycja przy zakrętach itp. ale wykluczyć konkretnego upadku nie są w stanie, a duże prędkości osiągają, dlatego uważam że moda bierze górę nad rozumem.
Ja się tam boje takich prędkości na granicy możliwości swoich i wole być maksymalnie zabezpieczony, i nie koniecznie ładnie wtedy wyglądać.

PostNapisane: 29 mar 2014, o 18:50 
Dużo pisze

Wierz mi, że większość tych skór wygląda pięknie tylko na fotografiach. Dobre ochraniacze są w dość powszechnym użyciu a skóry z bliska... no widać, że z 80% z nich ma już najlepsze lata za sobą :-)
W Burowie trochę zmienisz zdanie o longowych riderach. Naoglądałeś się w mieście wypudrowanej hipsterii noszącej deski pod pachą i sobie trochę skrzywiłeś postrzeganie ;-)

PostNapisane: 29 mar 2014, o 18:56 
Site Admin

No w Kato tylko takich pięknych i czystych widzę, pewnie masz racje :)

1:11

https://www.youtube.com/watch?v=iUtic6ZoyXc

PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:20 
Użytkownik

Piniu napisał(a):
Ja mam zbroję rowerową z żółwiem 661,

O takiej zbroi pisałeś?
http://allegro.pl/zbroja-core-saver-201 ... 47296.html
http://allegro.pl/zbroja-ochronna-comp- ... 78177.html

PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:44 
Site Admin

Siemma wbijasz do Burowa?!

PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:49 
Użytkownik

Dla mnie jeszcze za wcześnie. Kompletuje sprzęt, szyna już płynie :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1