Teraz jest 13 gru 2017, o 02:14

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 kwi 2015, o 13:34 
Site Admin

Rollerblade Twist PRO 2015

Obrazek

To moje pierwsze ?Tłisterki? także wybaczcie większe rozkminy, które dla wielu z was będą oczywiste. :)
Ten konkretny model mogłem zakupić dzięki uprzejmości firmy Fordex już jesienią zeszłego roku, trochę już więc na nich pojeździłem i zapoznałem się na tyle, by móc co nieco napisać.
Model jaki zakupiłem był w rozmiarze 42,5 czyli wkładka 27,5 cm.
Moja stopa ma 28 cm i z początku miałem pewne obawy co do możliwości realnego przetestowania ich przeze mnie.
Co ciekawe okazało się, że rolki ?leżą? idealnie ! Na początku, pierwszym wypadom towarzyszył pewien dyskomfort szczególnie w okolicach palców, później jednak liner się rozbił.
Sama skorupa w moim konkretnym przypadku jest idealnie dopasowana, wolnej przestrzeni na palce mam może z 2 milimetry.
Pewnie większa skorupa byłaby równie dobra, a nawet lepsza w pewnych sytuacjach, jednak jeszcze nigdy, w żadnej rolce nie doświadczyłem takiego dopasowania, kontroli nad rolką i niskiej wagi jak w tym przypadku.
Oczywiście nie jest to zaleta tego konkretnego modelu, nie próbuje was tutaj wkręcać. Ale jest to sygnał dla osób z rozmiarem 28 cm i wąską stopą z niskim podbiciem, że mogą próbować zabawić się w ?downsizing? w przypadku tej konkretnej rolki, bo jest on realny, a ja jestem tego żywym dowodem.
Dobra, tyle słowem nieco przydługawego i nietypowego wstępu.

Obrazek

Obrazek

DESIGN/WYGLĄD
Twistery to chyba najbardziej popularne i rozpoznawalne rolki na rynku światowym, także u nas.
Co charakteryzuje Twister to mocno ażurowa konstrukcja, która przez wiele lat przechodziła ewolucje z dość szczelnie zamkniętego buta do dzisiejszej ekstremalnie ?powycinanej? formy.
W niektórych przypadkach można powiedzieć, że jest to pięta achillesowa tego modelu gdy porównamy je np. z pancernymi Rollerblade Fusion.
W ostatnich latach wiele razy widziałem zdjęcia Twisterów z mechanicznymi uszkodzeniami jak pęknięcia w miejscach newralgicznych, gdzie jest najmniej materiału. Niektórzy uważają, że to wina gorszego materiału, ale liczne otwory na pewno w tym pomagają.
Równocześnie taka konstrukcja jest wielką zaletą tej rolki, wentylacja w niej jest fenomenalna.
Miałem wątpliwą przyjemność doświadczenia tego na początku zabawy z Twisterami jesienią.
Można powiedzieć, że w stopę wieje z każdej strony, ale najbardziej z przodu i od spodu pod palcami.
W tym przypadku rolka ta przebija Salomony FSK, Powerslide Imperial czy inne rolki FSK.
Co do wyglądu tego konkretnego modelu, to powiem krótko, osoby odpowiadające za wygląd rolek tej marki odwaliły kawał dobrej roboty.
Kolorystka jest stonowana, ale równocześnie bardzo świeża.
Shell to transparentno-szary plastik. Podobną barwę można było już spotkać w modelach RB Solo Estilo (pierwszy model na rynku), czy w przypadku Fusion X7 (z białą cholewką).
Reszta elementów to czarna cholewka, czarne klamry, czarny liner i czarna szyna z miejscowo odsłoniętym połyskującym aluminium.
To wszystko podkreślone bialutkimi kółeczkami i wisienką na torcie w postaci grubych, okrągłych sznurowadeł w ciepłej żółtej tonacji.
Jak dla mnie kolorystyka pierwsza klasa, tym modelem Rollerblade trafił idealnie w mój gust, myślę że innych także zadowoli design tej rolki.
Rolka wygląda drogo, wiecie co mam na myśli, a nie tandetnie i plastikowo jak to czasem bywa.

Obrazek

Obrazek

SHELL/SKORUPA
Jak już wyżej wspomniałem mocno ażurowy, można by napisać, że do granic możliwości, ale dzięki temu przewiewny i lekki.
To w pełni klasyczny typ skorupy pełnej i ciasno zamykającej się wokół stopy od góry, z przodu dość mocno zwężającej się.
Ciężko kategorycznie stwierdzić na jaki typ stopy, ale to konstrukcja raczej wypośrodkowana, nie za szeroka, nie za wąska.
Na pewno lepiej sprawdzi się na stopach o nieco niższym podbiciu i węższych, co do innych nie mam pewności, trzeba mierzyć.
Od tego roku wyposażona jest w charakterystyczny dla wielu rolek Freeskate, slider, po zewnętrznej stronie buta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CUFF/CHOLEWKA
Również ten element od wielu lat pozostaje bez zmian.
Umiarkowanie wysoki, dość sztywny, posiada osłonę klamry.
Daje mocno ograniczone gięcie stopy do przodu ponieważ elementy cholewki w pełni zachodzą na siebie.
Cały element można bez większych problemów odkręcić dzięki zastosowanym śrubom imbusowym z metalowymi podkładkami.
Ciekawostką może być dla niektórych fakt, że tą samą część stosuje się w agresywnych modelach tej marki, mam tu na myśli Rollerblade TRS czy obecnie NJ5.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ZAPIĘCIA
Rolka wyposażona jest w klasyczny zestaw zapięć dla tego typu modeli.
Czyli mamy tutaj górną klamrę z zatrzaskiem, mało oryginalną, bo jej wzór używany jest także przez inne marki, np. USD. Można ją w łatwy sposób wymienić ponieważ przytwierdzona jest za pomocą trzech śrub.
Przesuwając się niżej mamy klamrę 45 stopni, nieco bardziej oryginalnej konstrukcji, ale znaną z poprzednich modeli. Jest również całkowicie wykonana z plastiku z tym, że w tym przypadku jest przytwierdzona do skorupy za pomocą nitów.
Dopełnieniem są tu sznurowadła przeplatane przez osiem otworów w skorupie.
Całość zapina się stosunkowo łatwo i szybko, trzeba się tylko nieco przyzwyczaić ponieważ wszystkie zapięcia są bardzo blisko siebie usytuowane i na początku zapinanie nieco irytuje.

Obrazek

Obrazek

LINER/BUT WEWNĘTRZNY
Przez producenta opisywany jako ?Specialized 5 star fit?.
To liner o klasycznej konstrukcji ze swobodnym językiem przytwierdzonym do reszty buta w przedniej części.
Wnętrze rzeczywiście wykonane z wyraźnie przyjemnego gładkiego i sprawiającego wrażenie droższego materiału.
Dzieli się na dwie części, w których zastosowano materiały różnych grubości.
Mankiet aż po kostkę wykonany jest z grubej przyjemnej w dotyku pianki o delikatnie wyprofilowanym ścięgnie Achillesa, pieta nie jest usadowiona zbyt głęboko.
Z tego samego materiału i gąbki wykonany jest język z tym, że dodatkowo usztywniony i łamany w połowie.
Drugą cześć linera stanowi cienki, perforowany materiał z gąbką w przedniej części stopy, a zakończony elastyczną wstawką z neoprenu w okolicach palców.
W oczy rzucają się jeszcze takie detale, jak: fragment tyłu linera obszyty jaśniejszym materiałem, z nieco bardziej delikatną gąbką mającą poprawić komfort użytkowania, wygodny pasek umożliwiający przenoszenie rolek, oraz odblaskowy element umieszczony z tylu linera.
Podeszwa linera jest podklejona syntetycznym szorstkim materiałem.
Zastosowano tu standardową wkładkę, która występuje także w innych modelach Rollerblade Fusion i Twister.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

SHOCK ABSORBER
Nie wiem czy akurat w tym modelu pierwszy raz został zastosowany nowy absorber, ale warto to zaznaczyć, że ten element uległ zmianie na tyle, na ile pozwoliła konstrukcja buta SSM.

Obrazek

SZYNA
Szyna to chyba najciekawszy element w modelu Twister PRO, bo jest całkowicie nowa i inna od znanej nam szyny stosowanej w Twister Hot Rod.
Długość pozostała ta sama, czyli w dużych rozmiarach jest to 243 mm.
Przy pierwszym kontakcie z rolkami swoją uwagę zwracają solidne grube ściany szyn oraz mostki umieszczone pomiędzy kołami.
Standardowo koła mocowane są na aluminiowych osiach jednostronnych 8 mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

KOŁA
Rollerblade już drugi rok z rzędu promuje swoją nową markę kół pod nazwą Hydrogen.
Zastosowano je także w nowych Twisterach. Charakteryzują się bardzo dobrą mieszanką przyczepnego uretanu oraz ?szybkim? profilem.

Obrazek

Obrazek

PODSUMOWANIE I WRAŻENIA Z JAZDY I INNE TAKIE
Dopisek PRO w nazwie zobowiązuje, a przynajmniej budzi nadzieje na coś lepszego niż dostajemy w standardzie. W końcu płacimy 200 zł więcej.
I tak rzeczywiście jest w przypadku tych rolek.
Na pewno producent nie zawiódł jeśli chodzi o wygląd tego modelu, wyróżnia się na tle innych rolek Freeskate i zwykłych, czarnych modeli Twister.
Fajnym elementem jest też nowa szyna, sprawiająca wrażenie bardzo solidnej, a przy tym ładnej.
W tym przypadku ustanowiono chyba rekord co do grubości ścianek bocznych, możecie zauważyć, że nawet oryginalne osie kół są nieco za krótkie do tych szyn i gwint jest dość mocno schowany w szynie.
Bardzo fajnie, że zastosowano także dobre koła, nie trzeba ich wymieniać na lepsze. Spokojnie można je zajechać i dopiero wtedy myśleć o zakupie kolejnych.
Liner, mi osobiście odpowiada, chociaż wiem, że dla wielu miarą solidności i jakości tego elementu jest grubość gąbki. I tak w tym przypadku niektórzy mogą poczuć się nieco zawiedzeni, bo nie znajdziecie tu nic wyjątkowego.

Co do jazdy to rolka jest bardzo lekka, doskonale się w niej przyśpiesza. Liner ani razu nie sprawił mi dyskomfortu w żadnym miejscu, jedynie jesienią było w rolkach zimno przez mocną wentylację, a i dodatkowo uskuteczniał to cienki liner w przedniej części buta. Pewnie docenię to latem i wada przerodzi się w zaletę. Gdyby zastosowano grubszą gąbkę w przedniej części linera wówczas wentylacja w bucie nie miałaby sensu, tak to sobie tłumaczę.
W dalszym ciągu brak prawdziwego absorbera czy wkładki, która w choć w pewnym stopniu rekompensowałaby siły działające na piętę.
Teoretycznie absorber jest nowy, ale robi to małą różnicę jak dla mnie (przyzwyczajenia z Fusion).
Ale chyba nikt nie oczekuje cudów od rolek w standardzie SSM w tej materii, żadna marka jak na razie nie wyróżnia się w tym przypadku.

Na koniec dorzucę jeszcze jeden mały negatyw, choć dla mnie bardzo irytujący.
Lubię sobie podłubać przy rolkach to też szybko w ruch poszedł imbus i wymieniłem w Twisterach szyny na dłuższe.
Co się okazało, mocowanie szyny znajdujące się w bucie, czyli blacha z gwintem zamocowana jest do buta jedynie klejem, który przy odkręcaniu szyny nie trzyma się już buta i ów element samoczynnie odpada.
Obrazek
Tak to wygląda na początku.

Robi się ciekawie w momencie ponownego przykręcania szyny.
Teoretycznie blacha ma zagięcie, które pasuje do zagłębienia w bucie i powinno się go trzymać, w praktyce przy dokręcaniu szyny obraca się mimo to i ciężko dobrze dokręcić szynę.
I gdy już myślisz, że szyna jest dobrze przykręcona, nie rusza się na boki, zakładasz rolki na nogi i nagle szyna przy działaniu większej siły przesuwa się na bok? strasznie nie lubię takich niedopracowanych drobiazgów?
Jak na model PRO to słabe rozwiązanie.
Obrazek
Patent nie sprawdza się zbytnio....element obraca się i skutecznie uniemożliwia przykręcenie szyny.

Nie wiem czemu nie zastosowano tu patentu, który doskonale sprawdza się od lat w Rollerblade Fusion, tam blacha zamocowana jest na stałe, jest po prostu zagięta w dwóch miejscach i trzyma się plastikowego buta.
Obrazek

Obrazek

Apropo customów buta Twister, mała uwaga. Zakładając dłuższą szynę, w moim przypadku jest to Seba Deluxe 255 mm nie sposób wyregulować jej tak, by znalazła się idealnie po środku pod butem.
Mamy tutaj dwa wyjścia albo z przodu mamy mocno wystające koło i z tyłu jak w krótkiej szynie 243 mm albo odwrotnie czyli z tyłu więcej, z przodu mniej.
Ja wybrałem ustawienie dające większą stabilność z tyłu, jak widać na zdjęciu.

Obrazek

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 2 lip 2015, o 17:08 
Początkujący

Masz 28cm wkładkę normalnie? Pytam bo teraz chce sobie zamówić. Zastanawiam się czy rozmiarówka jest taka sama jak w Twisterach 2015 (bo tam wychodzi, że 290mm to dopiero 280mm). No ale skoro mówisz, że 42,5 pasują Ci to już trochę czuję konsternacje.

PostNapisane: 5 lip 2015, o 09:10 
Site Admin

Pasują, ale calkowicie stopa wypelnia konstrukcję, jest ryzyko brać ten rozmiar przy stopie 28cm.

Strefa czasowa: UTC + 1