Teraz jest 24 lip 2017, o 11:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 cze 2017, o 16:28 
Początkujący

Cześć,

Jakiś czas temu szukałem rolek FSK do nauki. Dzięki życzliwości innych użytkowników i lekturze forum udało mi się zdobyć informacje niezbędne do podjęcia wyboru dotyczącego konfiguracji. Wybór padł na skorupy Rollerblade Solo lub Fusion - but mocny, relatywnie szeroki, uniwersalny, stosunkowo łatwo dostępny, z rozbudowaną wkładką absorbującą, dobrze rozpoznany i cieszący się dużym powodzeniem wśród świadomych użytkowników.

Eksperyment polegał na zastosowaniu linera z Rollerblade TRS Downtown II, który mimo braku sznurowania trochę przypomina mi blanka (gumowana podeszwa, dodatkowe pasy materiału jakby pod zaoczkowanie).
Liner 43 /280 mm okazał się sam w sobie trochę za krótki na moją stopę 280 mm (mierzone w skarpecie i przysiadzie).
Ogrzewanie suszarką czubka + rozpychanie stopą w 2-3 parach skarpet przyniosło oczekiwane rezultaty po 2-3 sesjach.

Otwieranie Shella

Mimo dopasowania termicznego linera utrzymywał się ucisk na podbicie, które mam dosyć wysokie. Sam liner ze względu na wykonanie z materiału skóropodobnego i swoją szerokość lekko marszczył się w shellu na wysokości nasady języka. Jest dość sztywny i wcale nie jest go łatwo włożyć. Dlatego zdecydowałem się na otwarcie shella zgodnie z instrukcją z forum. Zastosowałem lutownicę, ponieważ nie miałem tarcz tnących do "dremela". Z perspektywy uważam, że praca dremelem przedstawiona w opisie na forum pozwala na równiejsze poprowadzenie linii cięcia. Ja pobawiłem się trochę papierem ściernym naklejonym taśmą dwustronną na płaskownik - narzędzie na kształt płaskiego pilnika pokrytego papierem ściernym. Prowadzone góra - dół pod kątem ostrym tak by płaszczyzna ścierna złapała jak największą długość obrabianej powierzchni. Dzięki temu powstała równa i estetyczna linia. Dół wycięcia wraz z zaokrągleniami szlifowałem okrągłym kamieniem ściernym na wkrętarce. Po wyprowadzeniu estetycznej linii cięcia zaokrągliłem krawędź na całej długości. Następnie nawierciłem otwory pod sznurowadła wiertłem do drewna (precyzyjny ostry czubek) - po 4 na stronę (do linii rzepa 45 stopni). Środki otworów znajdują się 10 mm od krawędzi a ich odległości względem siebie wymierzyłem i wytrasowałem cyrklem. Wziąłem też pod uwagę ew pozbycie się rzepa w przyszłości - otwory nie będą kolidować z otworami po nitach.

Otwarcie shella zdecydowanie poprawiło komfort - to dopiero parę godzin na nogach, ale czuję, że coraz lepiej się dopasowują.

Sznurowadła z Paracordu - miałem pod ręką i podpasowały mi kolorystycznie ale na drugiej mam klasyczne płaskie sznurowadło i obstawiam, że z perspektywy czasu okaże się lepsze. Przy zaciąganiu czuć, że oplot paracordu przesuwa się względem jego rdzenia i podejrzewam, że mimo dobrego zatopienia końcówek dojdzie do oderwania tych elementów.

Na razie tyle :)

Załączniki:
IMG_20170613_191859_1497450411256.jpg
IMG_20170613_191859_1497450411256.jpg [ 195.08 KiB | Przeglądane 294 razy ]
IMG_20170613_191634_1497450439632.jpg
IMG_20170613_191634_1497450439632.jpg [ 223.53 KiB | Przeglądane 294 razy ]
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 17 cze 2017, o 22:34 
Dużo pisze

Fajnie zrobione, polecam jeszcze tylko założyć oczka do sznurowadeł, żeby się skorupa nie przecierała przy wiązaniu.

PostNapisane: 18 cze 2017, o 18:59 
Początkujący

Dzięki za radę - słyszałem, że otwory lubią się z czasem wyrabiać. Obdzwoniłem paru kaletników/szewców i mam podjechać żeby sprawdzili co da się zrobić. Pytałem też w żaglowni, ale najmniejsze oczka mają 8 mm średnicy wewnętrznej. Zależy mi na porządniejszym oczku w stylu oryginału, a nie takiego rozrywanego jak w trampkach. Orientujesz się gdzie z tym najlepiej uderzyć?

Strefa czasowa: UTC + 1