Teraz jest 17 sie 2018, o 05:20

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 maja 2012, o 20:36 
Użytkownik

Dzisiaj w temacie "jazda do tylu w lepszym stylu" poruszony został problem słabszej lub też mocniejszej strony każdego z nas.
Pomyślałem, że warto by było poświęcić temu oddzielny wątek, szczególnie, że w dniu dzisiejszym o mało bym nie stracił zębów obracając głowę w moją słabszą stronę.

W moim przypadku wygląda to następująco:
Jestem praworęczny, piłkę kopię prawą nogą, natomiast podczas jazdy lepiej czuję się jadąc na lewej nodze.

W związku z powyższym mam problemy: z jazdą na prawej nodze, przekładanką na prawą stronę, obracaniem głowy przez prawe ramię, obrotem i ostrym zakrętem na prawą stronę. T-stop natomiast gorzej wychodzi mi hamując lewą nogą.

Może macie jakieś specjalne ćwiczenia, które pozwolą się szybciej rozwinąć tej słabszej stronie, podajcie proszę linki do filmików.

Piniu, wspominałeś o jakichś ciekawych filmikach z ćwiczeniami hokejowymi, może podałbyś dokładnie, o które chodzi.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 8 maja 2012, o 21:13 
Początkujący

ja mam na to tylko jedną metodę, w zasadzie to moja metoda na każdy niemal 'trik': jak zrobisz coś sto razy, to jest szansa, że za sto pierwszym zacznie Ci wychodzić...
żart oczywiście... nie liczę 'razów'... chodzi tylko o to, aby dojść do takiego stanu, w kt. wykonanie czegokolwiek na drugą nogę/stronę stanie się czymś normalnym, przy czym nie będziesz się zastanawiał, która to noga/strona, przy czym w ogóle nie będziesz myślał, że 'coś' robisz... a można to osiągnąć przez wielokrotne powtarzania... przynajmniej w moim przypadku to działa...
nie zmienia to faktu, że to zawsze pozostaje ta druga, mniej naturalna noga/strona, co szczególnie można odczuć po dłuższej przerwie, po kt. na właściwą nogę/stronę wychodzi od razu a na drugą trzeba się oswoić/rozjeździć...

PostNapisane: 8 maja 2012, o 22:23 
Użytkownik

adaaamx napisał(a):
T-stop natomiast gorzej wychodzi mi hamując lewą nogą.

Zauważ że cały ciężar ciała się trzyma na lewej nodze, a tylko hamujesz prawą. Czyli njważniejsza część Tstopu jazda i utrzymanie równowagi odbywa się na lewj :P

Ja też jestem wszystko prawostronny, a na lewej mi się wszystko łatwiej robi,
(przez lewe ramie mi się też lepiej jeździ ;P)

Co do trików na 2 nogi usłyszałem kiedyś opinię, że niektórych trików nie warto się uczyć na 2nogi, wystarczy na jedną.
Ja się z tym nie zgodzę, po pierwsze umiesz więcej (umiesz na dwie strony). po drugie ćwiczysz i lepiej kontrolujesz drugą słabszą nogę, co zaplusuje w przyszłości ;)
Dlatego też uczę się wszystkiego na obie nogi.

Najpierw uczę się na lewą nogę - gdzie mi łatwiej i szybciej ogarniam\, a następnmie na prawą.
Uważam że lepiej jest uczyć się najpierw jedną potem drugą a nie dwie równocześnie,
ponieważ gdy już umiesz daną rzecz, masz świadomość jak to ma wyglądać i tak jak możesz coś podpatrzeć u drugiej osoby tak tutaj możesz "podpatrzeć" jak to wygląda "u drugiej nogi :P"

Z tym patrzeniem przez drugie ramie - po prostu trzeba ćwiczyć i non stop jeździć aż się przyzwyczaisz, jak z resztą z każdym innym trikiem.

Polecam zatrzymać się teraz w poznawaniu nowych trików i trenować drugą nogę do poziomu pierwszej. Ja tak robię co pewien czas i uważam że jest to skuteczne :)

PostNapisane: 8 maja 2012, o 22:51 
Dużo pisze

adaaamx napisał(a):
Piniu, wspominałeś o jakichś ciekawych filmikach z ćwiczeniami hokejowymi, może podałbyś dokładnie, o które chodzi.

Takich filmikow naogladalem sie dziesiatki i trudno spamietac, ktore sa warte ogladania. YT search z mixem slow: 'hockey', 'power', 'skating', 'tips', 'skills'.

Tutaj dobry przyklad krawedziowania na lyzwach - na rolkach nie jest to tak wartosciowe, ale da sie odtworzyc z lepszym lub gorszym skutkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=27Vyw_X0 ... re=related

Proste przejscie jazda przod/tyl:
http://www.youtube.com/watch?v=GWrAhfBY ... re=related

Poczatki jazdy tylem:
http://www.youtube.com/watch?v=MT0wLhTh ... re=related

Ogolnie mnostwo tego, znacznie wiecej niz na temat rolek a wiele rzeczy wykonuje sie podobnie na rolkach i lyzwach.

No a dla rozrywki proponuje obejrzec np. to:
http://www.youtube.com/watch?v=eouoUbaC ... e=youtu.be
Na lyzwach tez sa freestyleowcy :-)

PostNapisane: 8 maja 2012, o 23:51 
Początkujący

Jest znacząca różnica nauki tricków w agressive na "lepszą" i "gorszą nogę".
Zdecydowanie łatwiej nauczyć się tricków royalowych i grindów na lepszą nogę - tam naprawdę czuć tę różnicę.
Wszystko jest do opanowania, ale różnica, która noga prowadzi trick jest duża.

Na tyle, że jeśli większość paczki jeździ na prawą nogę, a ty na lewą, to na niektórych przeszkodach zostają Ci tricki "topowe" (bo top soul wchodzi w drugą stronę względem przeszkody niż soul) i ewentualnie wykonywanie ich tyłem.

Jeszcze większą różnicę czują deskorolkarze - tam tricki wykonywane na drugą stronę mają czasem nawet inne nazwy (zwykle mają dodane "switch" [bo tak się nazywa odwrócona postawa na desce], ale niektóre mają inne nazwy, o ile dobrze pamiętam - musiałbym brata podpytać, żeby mieć pewność).

To taka dygresja na temat istotności tego tematu w szeroko pojętym skejtingu.

-

W jeździe miejsckiej te różnice nie są chyba aż tak odczuwalne, natomiast istotny staje się twoj wyróżniony kierunek obrotu. Wejście / powrót z fakie. Wybicia do obrotów. Takie rzeczy po pewnym czasie wykonujesz w jedną stronę zupełnie mechanicznie i odruchowo, a w drugą musisz pokonać jakąś swoją barierę.
Nawet kiedy wejście do fakie i kierunek patrzenia do tyłu zdaje Ci się już nie robić większej różnicy, to przy sporej prędkości i tak nie zdecydujesz się na obrót "w drugą stronę" - przynajmniej w moim wypadku.

PostNapisane: 9 maja 2012, o 07:01 
Początkujący

bombel napisał(a):
Uważam że lepiej jest uczyć się najpierw jedną potem drugą a nie dwie równocześnie,
ponieważ gdy już umiesz daną rzecz, masz świadomość jak to ma wyglądać i tak jak możesz coś podpatrzeć u drugiej osoby tak tutaj możesz "podpatrzeć" jak to wygląda "u drugiej nogi :P"

też najpierw uczę się na jedną - naturalną...
ale mimo wszystko warto jest czasem spróbować od razu również na tę drugą... miałem tak już kilka razy, że próbowałem czegoś pierwszy raz i oczywiście zacząłem od naturalnej strony/nogi, ale coś nie szło, a jak spróbowałem na drugą, to wyszło od razu... i to właśnie ta druga wbrew naturze pokazała mi co i jak mam robić...[hr]
aha... zapomniałem wspomnieć o pewnych paradoksach...
na łyżwach/rolkach obracam się przez prawe ramie i jadąc tyłem patrzę przez lewe, a na nartach robię to zupełnie odwrotnie... jak się tego na nartach uczyłem 'stylem rolkarskim', na teoretycznie naturalne strony, kompletnie nic mi nie wychodziło, aż spróbowałem na drugą stronę i okazało się, że niczego nie muszę się uczyć, bo już umiem, bo to te odwrotne strony są dla mnie naturalne...
dlatego warto jest też spróbować od razu na tę drugą stronę/nogę...

PostNapisane: 15 cze 2015, o 12:16 
Użytkownik

Wiem, że archeologia, bo temat zakończony ponad 3 lata temu, ale podzielę się wiedzą do której dojście z dużą pomocą zajęło mi dwa sezony ostrego katowania na lodowisku.

Dyscypliny tylko z grubsza podobne, ale można sobie pewne rzeczy łatwo poprzekładać.

Chodzi o to, że bez sensu uczyć się trików na dwie nogi, tak samo jak bez sensu uczyć się trików w ogóle jeśli nie opanowało się podstaw.

Ja 3 sezony katowałem triki na lodzie, które kompletnie nie wychodziły, aż pewien stary hokeista powiedział mi: "nie masz żadnych podstaw, naucz się jeździć na krawędziach to triki same zaczną wychodzić".
I miał skubaniec rację.
W kolejnym sezonie poświęciłem kilkaset godzin na trening 4 (słownie: CZTERECH) podstawowych ćwiczeń wykonywanych przodem i tyłem i nagle się okazało, że ogromna część trików i hamowań katowanych bez efektów przez dwa lata wskakiwała same po dwudziestu minutach ćwiczeń i to od razu na obie strony.

To jest oczywiście coś co jest wielopoziomowym drzewkiem, i jeżeli z każdej z 4 podstaw odchodzą 4 gałązki wyżej to znaczy, że na trzecim poziomie... itd.;p, ale chodzi o to, żeby rozwijać równomiernie całe drzewko zaczynając od samego dołu.
To cholernie żmudna praca, ale dzięki temu znika pojęcie słabszej nogi, a często zaczyna się triki wykonywać zupełnie odruchowo i dobrze się potem człowiek musi zastanowić, czy to była jego słabsza czy lepsza strona:)

PostNapisane: 15 cze 2015, o 22:30 
Użytkownik

3 lata temu jeździłem tak.. https://www.youtube.com/watch?v=dIpGkE2oVTc
Teraz trochu lepiej :)

Strefa czasowa: UTC + 1