Teraz jest 24 wrz 2018, o 05:46

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: schody tyłem
PostNapisane: 26 cze 2012, o 21:47 
Użytkownik

Od jakiegoś czasu próbuję opanować zjeżdżanie ze schodów tyłem. Mam w związku z tym parę pytań:
- czy zjeżdżacie z "mocniejszą" nogą z przodu ciała (jako druga zjeżdża ze schodów), czy odwrotnie - jedzie pierwsza, bardziej wysunięta do tyłu ciała?
- czy zbyt długa szyna (wystające przednie kółko wyraźnie poza czubek buta, przerwy między kółkami) może być utrudnieniem, czy nie powinno mieć to znaczenia przy właściwej technice?
- czy tylko ja mam kłopot ze złapaniem równowagi już na płaskim, po zjechaniu ze schodów?
- czy są jakieś ćwiczenia na technikę zjazdu, czy po prostu trzeba katować schodki z poręczą aż zacznie wreszcie wychodzić idealnie?
Byłbym wdzięczny za informacje o Waszych doświadczeniach.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 26 cze 2012, o 22:51 
Site Admin

Powinien sie pojawić niedługo film instruktażowy, to raz.

-tak, z mocniejszą noga z przodu

-nie, wystające koło nie robi problemu, zbyt długa szyna też nie (do 273mm jest ok, dłuższej nie próbowałem)

-czasem zdarza się problem z równowagą przy bardziej stromych schodach, ale ogółem po czasie problemy znikają

-podstawa, opanowana jazda tyłem, cross, wężykiem(rolka za rolką), na początek krawężnik tyłem, potem w miarę możliwości w miarę niskie stopnie, nie za dużo (np. trzy)

Z czasem zjeżdżasz każde dowolne schody, nawet na jednej nodze :)

Podstawa to: spory wykrok przy zjeździe, ugięte kolana,nie za luźno i nie za sztywno by amortyzować kolejne stopnie i jednocześnie utrzymywać rolki w poziomie podczas zjazdu, ciężar lekko przeniesiony na poduszki, pięty powinny się odrywać od wkładki w rolce.

Jeśli masz kask, ochraniacze na kolana to warto założyć.

Z poręczą można też ćwiczyć ale trochę spowalnia naukę.

No i prędkość nie może być za wolno !

PostNapisane: 26 cze 2012, o 23:31 
Użytkownik

Skąd jesteś ?

PostNapisane: 27 cze 2012, o 08:38 
Początkujący

Tuż przed najazdem i w trakcie zjazdu podnieś piętę i jedź tak jakby "na paluszkach". Na dość płaskich schodach zjeżdżam na 110 bez problemu (na stromych nie próbowałem) więc szyna długa, krótka to już później ma marginalne znaczenie. Pod żadnym pozorem nie należy dopuścić do tego żeby nogi się rozjechały. Wtedy zawsze gleba.

PostNapisane: 27 cze 2012, o 09:31 
Dużo pisze

siwy napisał(a):
(...) ciężar lekko przeniesiony na poduszki, pięty powinny się odrywać od wkładki w rolce.

A ja myslalem, ze jedna z waznych cech dobrego zapiecia rolek jest brak odrywania sie piet od wkladek ;-)

PostNapisane: 27 cze 2012, o 10:54 
Użytkownik

Mathew napisał(a):
Skąd jesteś ?

Z Warszawy. Jeśli jest ktoś chętny do wytknięcia mi błędów i pokazania jak to zrobić prawidłowo - chętnie się umówię (z tym, że jeżdżę dopiero gdzieś od 20.30, ale też nie do zbyt późna - rodzina i robota jednak zobowiązują :D). Ćwiczyłem na schodach przy trasie Łazienkowskiej obok zamku Ujazdowskiego. Może powinienem poszukać mniej stromych? To chyba powinno ułatwić naukę.

Z 3-4 schodków zjeżdżam bez jakichś większych problemów. Ale tyle, to zwykle wolę zeskoczyć :P Mam ambicję w tym sezonie opanować wprawnie zjazd z 7-8 stopni, stąd pytania.

Dotychczas jeździłem z "mocniejszą" nogą z tyłu, wczoraj spróbowałem inaczej i było... inaczej - mniej wprawnie, łatwiej mi się zaczepiały koła o krawędzie schodów, ale z drugiej strony jakoś stabilniej, zwłaszcza po wjechaniu na płaskie. Będę chyba musiał się przestawić i ćwiczyć to ustawienie.
Podstawy raczej mam: opanowana jazda tyłem na obie nogi (tj. z patrzeniem przez oba ramiona - zawsze wtedy zmienia mi się noga prowadząca), cross tyłem (choć nie między kubkami - strasznie mi przy tym przeszkadzają :P), snake tyłem (też w wersji toe-toe).
Może problemem jest prędkość - mam obawę najechać na schody szybko.
Tak czy owak - będę ćwiczyć wytrwale ;) i mam nadzieję - do skutku :ninja:.

PostNapisane: 27 cze 2012, o 22:51 
Początkujący

Jak wyznaczyć "silniejszą nogę" ?

PostNapisane: 27 cze 2012, o 23:02 
Użytkownik

kopnij piłkę

PostNapisane: 27 cze 2012, o 23:09 
Początkujący

panczenistA napisał(a):
kopnij piłkę

Nie wydaje mi się aby to było tak proste :P Ale może za bardzo utrudniam ;]

PostNapisane: 27 cze 2012, o 23:13 
Użytkownik

To silniejszą nogę wyznaczysz jadąc tyłem po prostu. Jeśli naturalnie któraś Ci nie zostaje bardziej z przodu, to:
a) sprawdź w którą stronę łatwiej idzie przeplatanka tyłem, silniejsza noga będzie z przodu
b) zjedź tyłem z górki, na bank nie będziesz prowadzić nóg obok siebie, ponownie wybór zostanie dokonany.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1