Teraz jest 27 paź 2020, o 07:33

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 mar 2014, o 15:41 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 7 lut 2011, o 15:56
Posty: 4576
Na początku chcę zaznaczyć, że poniższy tekst jest jak najbardziej subiektywny i opisuje tylko i wyłącznie moje odczucia. Z uwagi na różne techniki jazdy i poziom zaawansowania wasze wrażenia mogą znacząco różnić się od moich spostrzeżeń. Tym bardziej zachęcam do przeczytania mojego zestawienia i komentowania !

Obrazek

Absorber to element tłumiący, który znajduje się wewnątrz rolki.
Przeważnie usytuowany jest pomiędzy linerem (miękkim butem wewnętrznym) a skorupą buta rolki.
Najczęściej spotykany jest w rolkach aggressive oraz freeskate.
Dla sporej grupy ludzi nie ma on większego znaczenia ponieważ nie odgrywa wielkiej roli jeśli chodzi o samą jazdę na rolkach. Za komfort podczas użytkowania rolek odpowiadają przede wszystkim wkładka, liner i koła o odpowiedniej twardości i profilu.
Nieco większe znaczenie absorber nabywa wśród osób bardziej zaawansowanych, które wykonują na rolkach coraz trudniejsze triki, na coraz większych wysokościach i do tego z dużą prędkością.
Przy zakupie odpowiednich dla siebie rolek warto więc rozważyć czego oczekujemy od sprzętu i na co nas stać. Na pewno nie można brać grubości absorbera jako wyznacznika jakości rolki przy jej zakupie, grubszy absorber nie oznacza lepszej rolki.
Dla większości z was wystarczające będzie dobranie dobrej i wygodnej wkładki oraz kół o odpowiedniej twardości i profilu.
Nie mniej jednak dla osób zdecydowanych na ostrzejsza jazdę, wliczając w to skoki z dużych wysokości to zestawienie może być bardziej przydatne. Dobór rolek z dobrymi absorberami może doskonale uzupełniać się z odpowiednią techniką lądowania i pomóc w efektywnym wytraceniu siły uderzenia.
Jak sami zauważycie czytając poniższe zestawienie rolki w systemie UFS pozwalają na zastosowanie grubszych absorberów w przeciwieństwie do rolek SSM (uniesiona pięta wymuszona przez konstrukcję szyny).
Oczywiście przy zastosowaniu absorbera rolka UFS również ma uniesioną piętę (pomijając modele bez linerowe). W obu przypadkach mamy podobny środek ciężkości jednak tylko w jednym z tych przypadków podwyższenie pięty jest spożytkowane na korzyść dla rolkarza.
W zestawieniu mamy też dwie rolki całkowicie pozbawione elementu tłumiącego ze względu na swoją konstrukcję, która pozbawiona jest linera (buta wewnętrznego).
Te rolki wyposażone są wyłącznie we wkładki, które równocześnie pełnią rolę absorberów.


MATERIAŁY
Elementy absorbujące wykonane są z materiałów pochłaniających energię.
Jednak każda z marek podeszła do tego tematu w nieco inny sposób stosując rożne materiały takie jak: guma (określenie umowne, nie jestem znawcą materiałów) czy pianki różnej gęstości.
W ten sposób producenci tych rolek osiągnęli różne efekty tłumienia, co przekłada się również na różne wrażenia z jazdy w tych rolkach.
Postaram się nieco przybliżyć właściwości poszczególnych absorberów w oparciu o własne doświadczenia z tymi rolkami.Fila NRK
To rolka o bardziej uniwersalnym przeznaczeniu, nadaje się do freeskatingu, ale równie dobrze do slalomu. Szyna w systemie SSM redukuje niestety przestrzeń jaką można by wykorzystać na odpowiednio gruby absorber pod piętą.
Mimo to producent zastosował tu maksymalnie obniżoną szynę i w rolce poza cienkim kawałkiem gumy znajdziemy także dodatkowy absorber z miękkiej pianki o grubości 1 cm. W rezultacie daje nam to 15 mm absorpcji.
ObrazekRoces Metropolis
Kolejna rolka freeskate w standardzie mocowania szyny SSM.
W tym przypadku producent zdecydował się na umieszczenie zintegrowanego z linerem absorbera z miękkiej pianki. Ciężko ocenić jego grubość, ale zakładam, że jest to +-5 mm.
Minusem tego rozwiązania może być w przyszłości problem, gdy zajdzie potrzeba wymiany linera. Wówczas rolka zostanie pozbawiona całkowicie elementu absorbującego pod pietą.
ObrazekPowerslide Imperial
Kolejna w zestawieniu rolka o bardziej ogólnym przeznaczeniu, nie tylko do freeskatingu, ale także do slalomu czy jazdy rekreacyjnej.
Zastosowany tu absorber jest raczej symboliczny, wykonany z twardej gumy o grubości 4 mm.
Bardziej pełni funkcje chroniącą piętę przed bezpośrednim kontaktem z umieszczonym pod nią mocowaniem szyny.
Przy skokach z bardzo dużych wysokości daje się odczuć brak solidnego absorbera.
Obrazek

Powerslide Metro
To także uniwersalna rolka jednak nic nie stanęło na przeszkodzie by zastosować w niej nieco grubszy absorber. Również wykonany z twardej gumy jednak o grubości 10 mm.
Niestety tej rolki nie testowałem, nie mogę się wypowiedzieć jak sprawdza się przy skokach z dużych wysokości, liczę na pomoc użytkowników.
Obrazek
Seba FRX
To budżetowa rolka francuskiego producenta, wyposażona w identyczną skorupę co droższe modele FR jednak z gorszymi elementami.
Tutaj zastosowano element absorbujący, który zajmuje całą powierzchnię dna buta, jednocześnie chroniąc stopę i liner przed wystającymi elementami mocującymi szynę do buta.
Absorber wykonany jest z dość miękkiej, lekkiej pianki, stopniowo obniżającej się.
Grubość w okolicach pięty to 6 mm, zapewnia to wygodną jazdę, zdecydowanie odczuwa się miękkość tego elementu. Przy dużych skokach brakuje tutaj jednak solidnej absorpcji.
Obrazek
Seba FR 1, FR2
Element absorbujący wykonany z bardzo lekkiej pianki, doczepiany do linera rzepem.
Jego grubość to 10 mm, dosyć dobrze pełni swoją funkcję, chociaż przy bardzo dużych wysokościach przydałby się nieco grubszy absorber.
Obrazek
Rollerblade Twister, Maxxum
Kultowa już rolka na świecie o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, używana także do freeskatingu.
Absorber to jeden ze słabszych elementów tej sprawdzonej konstrukcji, który przez tyle lat nie doczekał się modernizacji tego elementu.
Co do jego grubości to oscyluje ona między 5 mm w centralnej części a 7 mm na krawędziach.
Również w tej rolce jego funkcja to bardziej ochrona przed mocowaniem szyny niż prawdziwa absorpcja.
ObrazekK2 il Capo, Midtown, Uptown
To pierwsza w tym zestawieniu rolka bez linerów. Taka konstrukcja niejako wymusza rezygnację z tradycyjnego absorbera.
Mamy tu za to wkładkę z prawdziwego zdarzenia (takiej wkładki życzyłbym sobie we wszystkich rolkach innych producentów).
Wkładeczka jest bardzo miękka i bardzo wygodna. Wykonana jest z dwóch warstw pianki.
Świetnie nadaje się do normalnej jazdy, małych skoków. Jednak nie radzi sobie już z większymi wysokościami i impet uderzenia idzie w pięty.
Plusem tej rolki jest to, że stopa jest naprawdę usytuowana poziomo w bucie, początkowo może to stwarzać problemy osobom wcześniej jeżdżącym w rolkach SSM czy UFS z dużym absorberem.
Grubość tej wkładki w okolicach pięty wynosi 7 mm.
Obrazek
USD Carbon 3 PB
Rolka wywodzi się z jazdy aggressive, tam też stosowano połączenie absorbera z dodatkowo absorbującą wkładką.
W modelu PB zrezygnowano z tradycyjnego absorbera na rzecz bardzo grubej i miękkiej wkładki.
Element jest nieco pełniejszy i większy, podwyższenie stopy zaczyna się już od połowy buta.
W najwyższym punkcie jest to 13 mm grubości.
Wkładka ta zapewnia dużą wygodę, a podczas jazdy odczuwalnie ugina się pod piętą.
Jeśli chodzi o skoki z wysoka to przyznam, że nie pamiętam żebym skakał coś dużego w tej rolce (test Carbon IV z identyczną wkładką).
Obrazek
Rollerblade Fusion X3, X5, LE, GM
Kolejna w zestawieniu rolka, która używana jest także w jeździe agresywnej.
Dzięki temu mamy tu solidną rolkę z bardzo dużym absorberem.
Element absorbujący wypełnia but aż do połowy, a wykonany jest z dość twardej pianki/gumy, która rozpoczyna swoją pracę dopiero przy działaniu dużych sił.
Zdecydowanie nie ma wpływu na komfort podczas zwykłej jazdy bez skakania, nie ugina się co jest pozytywne bo nie powoduje strat energii.
17mm bardzo dobrze sprawdza się przy wszelkich skokach. Przyznam, że jest to rolka, na której jeżdżę najdłużej i absorber w niej nigdy mnie nie zawiódł.
Obrazek
Salomon FSK (wszystkie modele)
To pierwsza rolka, z którą rozpoczynałem jazdę freeskate i może być przykładem dla pozostałych producentów rolek FSK.
Absorber w modelach FSK wykonany był z lekkiej i twardej pianki. Podobnie jak w przypadku RB Fusion swoją pracę absorber rozpoczynał dopiero przy dużych skokach. Nie powodował strat energii podczas normalnej dynamicznej jazdy dzięki swojej twardości.
W tym przypadku można mówić o systemie absorbującym składającym się z dwóch elementów (trzech elementów w późniejszych modelach).
Czerwona pianka wypełniała cały but, pod nią umieszczony był absorber z białej pianki, bezpośrednio pod pietą.
W późniejszych modelach system absorbujący składał się z: białego absorbera, z dwóch oddzielnych elementów umieszczonych jeden w drugim i oczywiście dodatkowego czerwonego cienkiego absorbera.
W sumie dawało to 23 mm elementu absorbującego, co jest najwyższym wynikiem w rolkach FSK.
ObrazekXsjado 2.0 PB
Wszyscy doskonale znamy nietypową konstrukcję Xsjado, nie można także zapominać o dodatkowym elemencie absorbującym jaki stanowi podeszwa wkładanego do niej buta.
Sam szkielet Xsjado także wyposażony jest w absorber, z dość sztywnej gumy (podobnie jak w RB Fusion).
Mamy tutaj do dyspozycji 10 mm co jest całkiem wystarczającym wynikiem biorąc pod uwagę specyfikę budowy tej rolki.
Obrazek

Salomon ST
Na koniec pozwoliłem sobie na dodanie do tego zestawienia typowej rolki Aggressive.
A to dlatego, że jest ona popularna wśród osób uprawiających High Jump, a także kilku moich kolegów używa jej w setupach FSK.
Absorber ma tu blisko 2 cm grubości, jest bardzo miękki i zapewnia świetną amortyzację.
Może trochę przeszkadzać na mieście, przy zwykłej jeździe, ponieważ jego ugięcie jest wówczas bardzo odczuwalne jednak można się do tego przyzwyczaić.
Zdecydowanie radzi sobie ze wszelkimi wysokościami, potwierdzam to ja i kilku moich kolegów.
Jeśli chcecie dużo skakać to warto rozejrzeć się za tym butem.
Obrazek
Fila NRK - 15mm
Roces Mtropolis - +-5mm
Powerslide Imperial - 4mm
Powerslide Metro - 10mm
Seba FRX - 6mm
Seba FR1, FR2 - 10mm
Rollerblade Twister - 4-7mm
K2 Il Capo- brak absorbera, wkładka 7mm
USD Carbon 3 PB - brak absorbera, wkładka 13mm
Rollerblade Fusion X3, X5, LE, GM - 17mm
Salomon FSK - 23mm
Xsajdo 2.0 PB - 10mm
Salomon St - 18mm
Seba SX - 10mm
Roces X35 - 10mm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 5 mar 2014, o 16:01 
Offline
Dużo pisze

Dołączył(a): 2 cze 2011, o 16:51
Posty: 660
Bardzo ciekawy artykuł. Dodam od siebie kilka spostrzeżeń:

1. Grubszy absorber nie zawsze oznacza lepsze tłumienie - kwestia jest również z czego on jest wykonany. Tak jak w przypadku ochraniaczy. Stosuje się coraz to nowsze materiały aby ochraniacze miały cieńszą budowę ale chroniły równie dobrze
2. Grubszy shockabsorber powoduje niestety utratę precyzyjności w rolce - stoi się rolce wyżej na szyną i transfer energii jest znacznie gorszy
3. Nie każda konstrukcja wkładki czy rolki pozwala na zastosowanie każdego schockabsorbera - należy to mieć na uwadze przy budowie customów. Zbyt gruby shockabsober do danej rolki może podnieść za bardzo liner przez co możemy odczuć dyskomfort podczas jazdy.
4. 30mm shockabsrober nie uratuje waszych pięt i kolan jeśli nie nauczycie się lądować w sposób poprawny - amortyzując uderzenie przez ugięcie kolan. Dużo osób ląduje na proste nogi zginając się w pasie. Do tego pamiętajcie, że lądowanie tyłem zawsze mniej obciąża kolana oraz piety bo wtedy lądujemy najpierw na palce a później na pięty - nie odwrotnie jak w przypadku lądowania przodem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 5 mar 2014, o 16:10 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 7 lut 2011, o 15:56
Posty: 4576
Dzięki.

Jak na razie takich materiałów tzn. cienkich i chroniących/absorbujących równie dobrze co grubsze jeszcze nikt nie zastosował, pole do popisu jest dla producentów, bo materiały są.
Szczególnie w przypadku rolek typu SSM gdzie miejsca na absorber jest mało.

Co do reszty uwag to o wszystkim napisałem na początku, może nie dokładnie to samo ale o technice jazdy.

W sumie teraz przydał by się tekst + film instruktażowy jak prawidłowo skakać i lądować. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 10 mar 2016, o 12:56 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 7 lut 2011, o 15:56
Posty: 4576
Do zestawienia na szybko dodaję kolejne dwie rolki.

SEBA SX
Czyli but stworzony z myślą o jeździe aggressive z systemem mocowania szyn UFS (na płasko) który został zaadaptowany na potrzeby freeskatingu. Czyli otrzymał aluminiową szynę mieszczącą koła o średnicy 80mm.
Absorber jest tutaj wykonany z materiału przypominającego gumę, podobnego jak w Rollerblade Fusion.
Jest długi i stopniowo jego grubość jest wytracana. W najgrubszym miejscu ma 1cm.
Dodatkowo w bucie znajduje się piankowa wkładka, z nieco większym zgrubieniem na pięcie, może to dawać jakieś 2-3 mm ekstra.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Roces X35
Rolka freeskate o nieco bardziej uniwersalnym zastosowaniu, także do slalomu i jazdy rekreacyjnej/fitness.
W tym modelu znajdziemy oddzielny absorber z lekkiej i miękkiej pianki grubości 1cm.
W bucie znajduje się profilwana piankowa wkładka, cienka i dosyć sztywna, raczej nie wspomaga absorbera w pracy.
Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 10 mar 2016, o 14:22 
Offline
Dużo pisze
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014, o 22:36
Posty: 405
Może ta "guma" sebowa będzie lepsza niż ich zwykły absorber z pianki który się szybko ugniata.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 10 mar 2016, o 16:26 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 7 lut 2011, o 15:56
Posty: 4576
też tak myślę, w ogóle on jest strasznie wąski, jak stopa sam but w pięcie też jest wąski, i fajnie trzyma


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 13 lis 2019, o 21:15 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): 13 lis 2019, o 21:06
Posty: 1
bardzo pomocne.
-
modele gotowych żaglowców


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: 13 lis 2019, o 23:55 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): 13 lis 2019, o 23:49
Posty: 1
swietna opinia.
-
https://galter.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL