Teraz jest 24 paź 2017, o 12:28

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sty 2013, o 13:23 
Dużo pisze

W kategorii którą wymieniłeś można oceniać koła - w kategorii którą wymieniłeś.
Generalnie od rozmiaru szyny zależy, jakiej wielkości koła będziesz mógł do niej wstawić.
Większe koła
+ mniejsze odczuwanie nierówności (np frezów w kostce chodnikowej)
+ większa prędkość
- mniejsza zwrotność
- wyżej położony środek ciężkości (trudniej o równowagę)

Mniejsze koła:
+ większa zwrotność
+ niżej położony środek ciężkości (łatwiej utrzymać równowagę)
- mniejsza prędkość
- będziesz bardziej odczuwał nierówności.

Na to składa się jeszcze element twardości kół, tzw współczynnik "A" - dla tego samego producenta (nie porównuj kół różnych producentów po skala zazwyczaj jest ta sama tylko z nazwy) koła o mniejszym współczynniku będą miększe, ergo będą dawały lepszą przyczepność, zarazem będą amortyzowały nierówności podłoza w jakimś stopniu. Im wyżej tym analogicznie odwrotnie, koła będą twardsze dając mniejszą przyczepność (istotne np do slide`ów) i amortyzacja będzie mniejsza.

Sądzę, że kwestia HUB`ów dla właściwości jezdnych (o ile te są solidne) większego znaczenia chyba nie ma (poprawcie mnie jeśli się mylę).

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 10 sty 2013, o 13:27 
Site Admin

Kształt koła też bardzo istotny, Hyper Concrete radzą sobie najlepiej i najprzyjemniej pokonuje się w nich wszelkie nierówności, czy przerwy miedzy kostkami na chodniku.

PostNapisane: 10 sty 2013, o 13:38 
Początkujący

~mer, dzięki za dobre wyjaśnienie. Czyli jest tak jak myślałem - koła 80mm będą najlepsze. Przede wszystkim chodzi mi póki co o równowagę, mogę się pomęczyć z odczuwaniem nierówności czy mniejszą prędkością. Siwy, poczytałem na bladeville o tych kółkach i całkiem fajnie się prezentują, natomiast na kilkadziesiąt procent nie będę ich miał w rolkach które kupię (szczególnie, że patrzę głównie za używkami), ale wiem czego szukać na przyszłość.
Teraz tylko znaleźć rolki z taką szyną i kołami jakie chcę... :D

PostNapisane: 10 sty 2013, o 13:40 
Site Admin

Trzymam kciuku :) i pisz jak coś znajdziesz ciekawego !

PostNapisane: 10 sty 2013, o 13:47 
Dużo pisze

Siwy mówisz o różnicy pomiędzy przekrojem eliptycznym i płaskim. Im bardziej płasko tym wygodniej, ale zwiększa to opory toczenia :)

Co do Hyperów szybko się zużywają z tego co widziałem na przykładzie kolegi. T-stopem zdaje się, zajechał Concreta dość dokładnie, po przekłądce dość długi czas je docierał a i to nie wiem czy w końcu uzyskały właściwy profil.
Dla porównania za radą Pinia kupiłem Matter Juice - które wytrzymały pół roku ostrej jazdy a jeszcze daleko im do końca. Natomiast kształt utarł się sam, coś pomiędzy wyżej wymienionymi przekrojami. Jest całkiem wygodnie choć po przejeździe kilkunastu km po wrocławiu odczuwałem kolana, ale to także kwestia ilości chodników oraz amortyzacji w rolkach :)

Scrobbi - generalnie kupując rolkę masz realny wpływ tylko na wielkość kół, pamiętaj, że koła to element który się zużywa i chcąc niechcąc będziesz go musiał wymienić i tutaj już będziesz miał pełen wybór, natomiast moim zdaniem do nauki jazdy koła stockowe w zupełności wystarczą. A to jakie wybierzesz później będzie zależało już tylko od Twoich preferencji.

PostNapisane: 10 sty 2013, o 20:53 
Stały bywalec

Twardość nie zawsze przekłada się bezpośrednio na parametr przyczepności. RB Urban 80 (te stockowe z Twisterów) są niby 80A i faktycznie są miękkie, ale są i mniej przyczepne od Concrete 84A. Matter Juice F0 to niby odpowiednik twardości 87-88A a są bardziej przyczepne od UC PB 88A czy 86A tego samego producenta. Dzieje się tak dlatego, że przyczepność zależy także od struktury molekularnej mieszanki uretanu.

Zużycie kół przede wszystkim zależy od stylu jazdy i wagi. Lekki rolkarz który nie robi slide nie zdemoluje Hyper Concrete w jeden sezon. Człowiek ważący 90kg zajedzie je na slalomie w 2 do 4 miesięcy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1